Çocuklar olağanüstü güzel hediyelerdir.

Bir verandada oturup sonbahar güneşinin son sıcak ışınlarının tadını çıkardığınızı hayal edin. Önünüzde bahçeler ve renklli yapraklarla kaplı iniş-çıkışlar. Hiçbir ses yok , sadece kuşların şarkıları . Artık çok genç olmasanız  da hâla güçlü, kuvvetli ve hareketlisiniz.

Bir araba yaklaşıyor, neredeyse sessiz, kapılar açılıyor ve genç insanlar iniyorlar arabadan. Onlar sizin yetişkin çocuklarınız. Sevinçle sarılıyorsunuz onlara , onlar da en yeni olayları , başarılarını ve ailelerini anlatmak üzere yanınıza oturuyorlar. Samimi bir şekilde gitme vakti gelinceye kadar daha bir sürü ieyşer konuşuluyor. Sıcak kbir kazak giymek için eve giriyorsunuz ve camın kenarında, çocuklarınızın daha küçük oldukları zamanların anılarına dalarak, daha uzun zaman oturuyorsunuz . Onların geldileri durum ve onları bu dünyaya vermiş olmak sizi gururla dolduruyor.

Çocukları hediye olarak kavramak

Medyaya inanacak olursanız çocuklarla yalnız problem sahibili olunur, gerek yetiştirme, gerek ilgi veya sağlık açısından.

Bu korkunç b,r yanılgıdır, çünkü gerçekte çocuklar olağanüstü hediyelerdir. Kalbimizin derinliklerinde bunubiliriz ama bazen unutu veririrz işte. Çocuk sahibi olmaya çalışan çiftler (her beş çiftten biri hamile olma zorluğu çekmektedir) çocuğun nasıl bir hedirye olduğunu bilmektedirler. Aynı şekilde çocukları hasta veya yaralı olan ebeveynler de bunun bilincindedirler. Ancak çocuklarımız tehlikeye düşünce, bizim için ne anlama geldiklerini ve onların dışında her şeyin ne kadar anlamsız olduğunu kavrarız.

 

Çocuk yetiştirmede gerçek meydan okumalar gizlidir. Bu kitapta onların bir diziisiyle meşgul olacağız. Ama her şeyden öncei çocuk yetiştirmede tahmin edilemeyen ne lanaklar olduğunu bir düşünün ; bugünden yeni bir yaşamın temellerini atıyorsunuz ve gelecek için genç bir insan şekillendiriyorsunuz, Vereceksiniz, aşacaksınız ve çocuklarızın her şeyi çnyargısız , igerçek bir ilgiyle ve güvenle karşılaşmalarını yaşamınızı sonsuz derecede zenginleştirecek.

Biz bugün 21.yüzyılın insanlarını yetiştiriyoruz, oldukça da başarılıyız. Günümüzün genç insanları 30 sene önceki yaşıtlarından ışık yılından daha çok ilerideler. ( Gekndinizin 15 yaşınızını bugünün gençleriyle bir karşılaştırın hele!)

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir